2025. 7. szám, április 28.

 


2025/7. szám, április 28.


 

A könnyedén-tanulás mítoszai

(Der Spiegel 2025. ápr. 12, ismertetés)

Michael Skeide, lipcsei agykutató sorban leleplezi azokat a tévhiteket, melyek szerint megkönnyíthető a tanulás, javítható az emlékezet. Viszont két olyan módszert ajánl, melyek garantáltan elérik a kívánt hatást.

Kiss Károly: A könnyedén tanulás mítoszai.pdf

 

 

Cs. Szabó Béla: Lehet, hogy igaza volt a Cilleiknek?

(Toll és Igazság, 2025 ápr. 24, ajánló)

A Hunyadi filmsorozat kapcsán felvetődik: vajon érdemes volt-e ötszáz évvel ezelőtt a középkori magyar királyságnak hatalmas áldozatokat hoznia, hogy megvédje Európát a törököktől? Nem inkább Cilleire kellett volna hallgatni, aki azt javasolta, hogy át kell engedni őket? Mai szemmel nézve pedig: Nyugat-Európa úgyis eliszlámosodik és a hála legcsekélyebb jelét sem mutatja, amiért most újból igyekszünk megvédeni egy újabb beáramlástól… (Detréné L. Kamilla)

Cs. Szabó Béla: Igaza volt a Cilleiknek?

 

 

Kiss Károly:

Tartozik – követel: Hát mégsem embernek való dolog a gyilkolás?

(A poszttraumás stressz áldozatai az amerikai veteránok körében)

Egy korábbi írásunkban állatviselkedési példákból kiindulva arra a következtetésre jutottunk, hogy végtelenül igazságtalan és inkorrekt dolog egyes embereket az „állati” jelzővel illetni – mármint az állatokra nézve. (Sárkányfogvetemény, 2025/2. szám)
Ötven évvel ezelőtt fejeződött be a vietnami háború, melyben kb. 58 ezer amerikai katona halt meg. Azóta pedig több, mint 22 ezer veterán követett el öngyilkosságot. A poszttraumás stressz következtében átlagosan minden órában öngyilkos lesz egy amerikai veterán. Ez évi közel kilencezer halálesetet jelent. (De ez utóbbi számban már benne vannak a más háborúkban részt vett veteránok is.) Az amerikaiak által megölt emberek tömege nagyságrendekkel nagyobb (kb. 7 millió), de úgy látszik, hogy az élet egyensúlyra törekszik, és ha lassan is, de a tartozik oldalon lévő szám is emelkedik…

Kiss Károly: Tartozik - követel.pdf

 

 

Csikvári F. András: A V4-ben miért fogyunk mi egyedül?

(Vélemény, utánközlés)

Egy demográfiai tanulmány (szerzője Tóth G. Csaba) négy szempont szerint vizsgálja a négy visegrádi ország népességének alakulását 1990 és 2020 között. A termékenységi ráta mind a négyben hasonlóan, 14-15 százalékkal csökkent. A halandósági ráta is hasonlóan alakult – mind a négyben 5-7 százalékkal nőtt. Vándorlási egyenleg: a cseheknél 5, nálunk 4 százalékkal nőtt, miközben a lengyeleknél és a szlovákoknál mínusz értékeket látunk. A magyar népességfogyást a kezdeti rossz (elöregedett) korszerkezet okozza. (Ki gondolta volna?)

Csikvári F. András: Visegrádi demográfia

 

 

Kiss Károly: Trump értelmetlen vámtarifái

Eleinte azt hittem, hogy a Trump tervezett vámpolitikai intézkedései elleni dühödt támadások nem megalapozottak, valójában a globális balliberális elit áskálódásai. (Hiszen például a már az első elnöksége alatt elkezdett, a kínai importra kivetett vámemeléseket Biden tovább folytatta.) De világgazdasági témákra szakosodott közgazdászként értékelve a helyzetet és figyelembe véve a legmérvadóbb véleményeket, én is úgy gondolom, hogy súlyos közgazdasági amatörizmusról van szó.

Magyar Hírlap: Trump értelmetlen vámtarifái

 

 

HÁBORÚS HISZTÉRIA NÉMETORSZÁGBAN

A Spiegel 2025/14., márc. 29-i számában több, a háborús hisztériát gerjesztő cikket olvashatunk:

A címlapon von der Leyen és Friedrich Merz aggodalmas képe: „Készen állnak a háborúra? Miért ilyen nehéz és drága Németország és Európa felfegyverzése?”

A fő téma: „Az oroszok által fenyegetett és az amerikaiak által cserbenhagyott Európa fegyverkezni akar. Az EU és az európai NATO-országok több százmilliárd euró nagyságú összegeket szándékoznak költeni, hogy a jövőben meg tudják magukat védeni. A hadiipar azonban szét van zúzva, a tartalékok ki vannak fosztva és a technikai lemaradást nem lehet behozni.” A témával több cikk foglalkozik.

A vezércikk: „Európa meg kell, hogy védje értékeit" – arra biztat, hogy ellen kell állni Trump törekvéseinek. Európa lemaradt a haditechnika fejlesztésében, a digitális szolgáltatások tekintetében pedig szinte teljesen a nagy amerikai techcégekre van utalva, de az európai gazdaságokban van annyi erő, hogy képesek legyenek a saját érdekeiket érvényesíteni. Az EU-nak vannak eszközei, nem védtelen Amerikával szemben

„Béketeremtés – fegyverekkel? Fegyverkezés." Hirtelen kiderült, hogy rengeteg pénz van Európa felfegyverzésére. De mire költsük a milliárdokat? Drónokat vásároljunk, vagy páncélosokat? Repülőgéphordozókat, vagy műholdakat? Ezek bonyolult kérdések, és hamarosan dönteni kell.” (Matthias Gebauer et al.)

„Nagy a veszélye annak, hogy Európa a kerekek alá kerül”. Riport Michael Schöllhorn-nal, az Airbus hadiipari üzletágának vezetőjével. Kifejti, hogyan fegyverkezzen Európa egy világűrben megvívott háborúra.

„Európa harci készültége. Fegyverek. Az európai hadseregek jól el vannak látva tüzérséggel, páncélosokkal és lökhajtásos gépekkel. Bizonyos területeken azonban jelentős a hiány.” (Mark Hasse et al.)

„Mégis csak kell a háború. Esszé. Németországnak nem csak pénzre és fegyverekre van szüksége, hogy megvédje magát. Ha kitörne a konfliktus, a társadalomnak készen kell lennie arra, hogy fiataljait a háborúba küldje. Vajon készen áll rá?” (Lothar Gorris)

Lothar Gorris: Mégis csak kell a háború.pdf

Azzal, hogy mi az esélye annak, hogy az oroszok elkezdik lőni középhatósugarú rakétákkal a német nagyvárosokat és ipari központokat, vagy a ramsteini amerikai légi bázist, vagy egyszer csak az orosz páncélosok megjelennek az Odera-Neisse határnál (miután könnyűszerrel átgázoltak Lengyelországon), vagy a Szudétavidéken, miután lelépték Szlovákiát és Csehországot (de, mint elméleti lehetőség Magyarország és Ausztria lerohanása is szóba jöhet), egy korábbi írásomban foglalkoztam:
Kiss Károly, Magyar Nemzet: Indokolt-e a félelem az oroszoktól?

Megfejtés:A politikacsináló belső körök az orosz veszély felnagyításával akarják elérni, hogy Németország kitörjön a náci idők, a második világháború és a haláltáborok miatt magára kényszerített pacifizmus és önkorlátozás alól, és végre nagyságának és gazdasági erejének megfelelő hadsereggel rendelkezzen. Hozzásegíti ehhez az amerikai csökkentett jelenlét szándéka Európában, a NATO-ban. És természetesen minden európai ország hadiipari komplexuma érdekelt a fegyverkezésben. (KK)

Magyar Nemzet: Háborús hisztéria Németországban

 


 

Sehol egy csuklyás melegítő, egy mobil, vagy szakadt farmer. Ezek is a mai fiatalok. Tánciskolai záróbál a kölni Königin Luise Schule-ban:

 

http://utodaink-jovoje.hu/kepek/angolkeringo.mp4

http://utodaink-jovoje.hu/kepek/francianegyes.mp4

http://utodaink-jovoje.hu/kepek/mai_tanc.mp4