2024/11. szám, október 28.

 


2024/11. szám, október 28.


 

Veszélyeztetett fajok (diagram)

Miközben a környezetvédő, vagy zöld minősítés kezd szitokszóvá válni, ne feledkezzünk meg arról, hogy tönkretesszük az élővilágot. Egy bármily parányi, jelentéktelennek tűnő élőlény kipusztítása is olyan változásokat indíthat el a bioszférában (ez a mi életterünk is), mely beláthatatlan következményekkel járhat! (KK)

Szágópálmák, kétéltűek, zátonyt építő korallok, rákok, emlősök, hüllők, madarak veszélyeztetett aránya, százalékban; összességében az ismert fajok 28 százaléka veszélyeztetett! (Der Spiegel 2024 szept. 14, 94. old.)

 

 

Nobel programozóknak, fehérjehajtogatásért

David Baker, John Jumper és Demis Hassabis az idei kémiai Nobel-díjasok

(Kiss Károly)

Ezzel a témával már többször foglalkoztunk; amikor a MI felhasználásával szinte végtelenné tágítják az adott területen a biokémia lehetőségeit. Jumper és Hassabis a Breakthrough-díj 2021-es kitüntetettjei voltak, és mint ahogy az az elmúlt években történni szokott, a Breakthorugh után jön a Nobel. (Karikó Katalin és Drew Weissman 2022-ben kapott Breakthrough díjat.)
A dolog pikantériája, hogy a kitüntetettek IT és MI szakemberek, nem tanult vegyészek. (Ez történt a fizikai Nobel-díj esetében is.)

Természettudományos oldalunk

Díjazható-e a MI?

Egy új világ teremtése fehérjékből

 

 

Szabad a nemválasztás Németországban!

(karcolat – Der Spiegel 2024. szept. 14.)

A november 1-től életbe lépő törvény becslések szerint kb. 15 ezer embert fog érinteni a 84 millióból - 10 ezerből 1,8-at. (Ez túlzásnak tűnik, ugyanis a korábbi, ilyen jellegű bár igaz, eléggé bürokratikus törvények adta lehetőségekkel csak néhány ezren éltek.) 14 éven felüliekre vonatkozik, de a kiskorúaknál szülői beleegyezésre van szükség. Az eddigi férfi vagy nő helyett további három kategória választható: transznemű, interszexuális és nembináris. Az elbírálásra három hónapot kell várni (meggondolási idő), és egy esetleges újabb változtatásra (visszaváltoztatásra) csak egy év után van lehetőség. A nem-mel együtt a keresztnevet is meg kell változtatni. A törvény vitája során az ellenzők arra hivatkoztak, hogy a bűnözők nemük és nevük megváltoztatásával elkerülhetik az igazság-szolgáltatást, továbbá a hátsó szándékkal magukat nőnek valló férfiak visszaélhetnek ezzel a lehetőséggel. A sport terén adódó visszaélésekről a cikk nem tesz említést. (KK)

 

 

Bardócz Zsuzsa: Élelmünk az életünk

Podmaniczky László hozzászólása a Magyarok XI. Világkongresszusán, 2024. VIII. 15-én a professzor asszony által tartott előadáshoz

Vajon el tudná-e látni élelemmel a világ népességét a hagyományos, kisüzemi mezőgazdaság? És valóban mindenki egyetért azzal, hogy „az iparilag előállított, nagyüzemi élelmiszerek nyilvánvalóan ártanak az egészségnek”? Ha ez így van, akkor 2021-ben a világ mezőgazdasági területeinek miért csak 1,6 százaléka állt ökológiai művelés alatt, és az EU átlagában sem több, mint 10 % (nálunk kb. 6 % és 2027-re szeretnénk elérni a 10 %-ot).
Bardócz Zsuzsa írása tanulságos egészen addig, amíg a tudós „bőrében” marad. Ez igaz a szermaradvány-koktélokról vagy a húspótlási alternatívákról (műhús, rovarhús, sejttenyésztett hús) szóló, az élelmiszer-analitika szakterületén leírt mondataira. Amikor azonban kilép innen és megpróbálja a felvetett problémák okait is megtalálni, nos, akkor már egy egészen más szerepet játszik, a konteó-hívők leegyszerűsítő megközelítését hívja segítségül. Bár, voltaképpen ez is tanulságos, sosem gondoltam volna, hogy egyszer „első kézből” lesz lehetőségem ezzel találkozni.

Podmaniczky László: Élelmünk az életünk.pdf

Bardócz Zsuzsa előadása: Bardócz 1-4

Bardócz 2-4

Bardócz 3-4

Bardócz 4-4

 

Csikvári F. András Acemogluról, az új közgazdasági Nobel-díjasok egyikéről

Mindenkinek kötelezően ajánlom Acemoglu és Robinson Miért buknak el nemzetek? c. könyvét, aki ilyen kérdésekkel akar foglalkozni. Nekem igazi szemléletformáló volt, és ráadásul igazán szórakoztató is, történelmi példák sokaságával bizonyítja azt az alapállítását, hogy a befogadó intézményrendszer fejlődést hoz, a kizáró intézményrendszer – egy szűk réteg kívételével – lecsúszást okoz. Ez magyarázza a különbséget mondjuk Észak és Dél-Korea között vagy a mexikói amerikai határ által kettévágott kis város, Nogales két fele között. Nem a klíma, nem a bőrszín, nem a vallás… és nem semmi egyéb más.

Csikvári F. András: Acemogluról

 


 

 

 

 

 

 

E számunk festménye

C51N05: Garden I


 

Dr. Héjjas István:

A bioenergetika és az univerzális mező

A bioenergetika körébe sorolt diagnosztikai és terápiás eljárásokat az emberiség évezredek óta alkalmazza, eredményességük számos területen összemérhető a modern orvoslással. Bemutatjuk, hogy az ilyen terápiák működésének értelmezéséhez paradigmaváltásra van szükség, és felvázolunk egy ilyen elméleti modellt. Ehhez felhasználjuk Bauer Ervin biológia elméletét, a kvantumfizika egyes eredményeit, a kvantum-mező elméletből leszűrhető következtetéseket, továbbá Dénes Tamás által az organikus rendszerekre kidolgozott multistruktúra elméletet.
Bemutatjuk, hogy az ilyen terápiák hatásmechanizmusának értelmezéséhez a négy alapvető kölcsönhatás egyesítésével megalkotható egyesített mezőelméletet indokolt kiegészíteni egy ötödik komponenssel, amely létrehozza a világban törvényszerűen jelenlévő biológiai élet és tudatosság jelenségét.

(A Szerkesztő figyelmeztetése: ez az olvasmány erősen önbizalom-romboló hatású. Csak az vágjon bele, akinek bőven van belőle.)

Héjjas István: A bioenergetika és az univerzális mező.pdf

 

Kiss Károly – Verrasztó Zoltán:

Aki most kimarad, az lemarad. A hazai akkugyártás kérdőjelei

A magyar gazdaság fontos ágazata az autógyártás. Mivel az EU 2035-től be fogja tiltani a hagyományos meghajtású autók gyártását, kiemelt jelentőségű az átállás az elektromos autókra. Ezek legfontosabb eleme, „motorja” pedig a lítiumos akkumulátor. A gazdaságpolitika természetes törekvése, hogy az itt gyártott autókhoz az akkumulátorok is itt készüljenek, már csak azért is, mert az akkumulátorgyártást a jövő technológiájának, stratégiai fontosságúnak tekintjük.

A kínai akkugyártók hazai beruházásaival szemben azonban a közvélemény – különösen akik lakóhelyét a beruházás érinti – gyanakvó, sőt, ellenséges. A technológia valóban veszélyes. Felfokozott hangulat alakult ki, elsősorban az ellenzék és a környezetvédők tiltakozásának hatására. Vajon indokolt-e a félelem, az óvatosság, sőt, az elutasítás? És e kritikus helyzetben jól működik-e a környezetvédelem hatósági intézményrendszere? Elemzésünk azt mutatja, hogy a környezetvédelmi hatóságok kormányhivatalokba rendezése következtében problémák adódtak, de úgy tűnik, hogy ezt egy friss kormányrendelet meg fogja oldani.

Kiss Károly - Verrasztó Zoltán: Aki kimarad, az lemarad.pdf

 

 

Kaslik Gyula: Megjegyzések az öregedés biológiájához

(hozzászólás az előző, 10. számunkban tárgyalt témához)

Az élet és halál problémaköre a létezés alapkérdése. Aki a halálhoz vezető utat, azaz az öregedést nem természetes folyamatnak, hanem betegségnek tekinti, az az én felfogásom szerint egy teljesen félreértelmezett valóságban él, és beleesett a tudás illúziójának csapdájába.
A feltárt módszerek, amelyekkel növelhető mind az élettartam, mind az egészségben megélt évek száma, elgondolkodtatóak. Vajon a kényelmünk és biztonságunk köré szőtt társadalmi mítosz egészségtelen életkörülményeket teremt számunkra? Vajon a fizikai munka, a nélkülözés, az éhezés, a fázás, a lemondás, az élvezetek megtagadása, azaz a valamilyen szinten megvalósított aszketizmus az EGÉSZSÉG-es? A szervezetünk erre lett teremtve, számára ez a normális, ez a „komfortzóna”?

Kaslik Gyula: Megjegyzesek az öregedés biológiájához.pdf

 

Major Gyöngyi: Publicitás és reflexió. Vita a demográfiáról

(Magyar Hírlap, 2024. szept. 24. – utánközlés)

A Magyar Hírlapban a demográfiai válságról és annak megoldási lehetőségeiről folyó eszmecsere megmutatta, hogy a publicitásnak a társadalmi párbeszédben még mindig – és ugyanúgy, mint korábban – megvan a mással ki nem váltható problématudatosítási funkciója.
Az élet több, mint egzakt funkcionalitás, racionalitás. Azonban sajnos ma már a demográfiai kérdéskör is csak ebben az utóbbi, egynemű értelmezésben merül fel. Számoszlopokról, racionalitásról beszélünk, miközben a létezés kiüresedéséről kellene vitatkoznunk.

Major Gyöngyi: Publicitás és reflexió

 

 

Keith Hayward: Infantilised: How Our Culture Killed Adulthood (Infantilizáltak: Hogyan ölte meg kultúránk a felnőttkort)

(könyvismertetés, egy Economist-recenzió fel-használásával - Kiss Károly)

A szerző – egy koppenhágai egyetem kriminológusa – azt állítja, hogy a mai fiatalok kevésbé érettek, mint a korábbi generációk voltak, és ezért a nyugati kultúra a felelős. (Az „adult” szó mintájára megalkotta a „kidult”, „kidulting” – gyermekfelnőtt, gyermekként felnőtté váló – szavakat.) Egyetemi oktatóként lépten-nyomon azt tapasztalta, hogy a 18 éves fiatalok még nem érettek a felnőttkor küszöbén és félve tekintenek „a felnőtt autonómia idegen világára”.

Kiss Károly: Infantilisek-e a mai fiatalok?.pdf

 

 

1944 a szégyen éve

Bartal Csaba úrnak,a Múlt-Kor főszerkesztőjének

Tisztelt Főszerkesztő Úr, legújabb – 2024 őszi – , a szégyenletes 1944-es évre emlékező számuk bevezetőjében Ön ezt írja: „Félmillió honfitársunkról mondtunk le részben tétlen szemlélőként, részben aktív közreműködőként”. Ez – véleményem szerint – egy felelőtlen mondat.

Kiss Károly: Bartal Csaba részére.pdf

Én Horthyt és a korszakot így értékelem: Horthy-portré. Megjegyzések Horthy emkékirataihoz

 


 

E számunk dala

Dés László - Tóth Vera:

Botladozva